16-20.08.2015 Paryż-Brest-Paryż 1230 km Non Stop

Autor

dnia

Ultramaraton Paryż – Brest – Paryż 1230 km Non Stop przeszedł już do historii.

Kto nie wie, co to jest ultramaraton Paryż-Brest-Paryż? Jeśli jesteś w tym dziwnym przypadku to musisz wiedzieć, że jest to prawdopodobnie najbardziej popularne wydarzenie długodystansowe na rowerze, które odbywa się we Francji od ponad wieku. W tym roku 6000 zawodników stanęło na linii startu, tylko 2000 z nich to Francuzi. Reszta pochodzi z całej planety. Limit czasu wynosi 90 godzin. To nie jest wyścig, to jest „maraton”, ale do końca w limicie czasowym, trzeba albo naciskać silnie na swoje pedały, albo nie spać za dużo na trasie, a czasem (i to bardzo często), i to i to.

Ale jak to określił mój rowerowy przyjaciel Jarek Krydziński:

wystarczy facetom dać rowery i wysłać po bułki do najbliższego sklepu …. po pierwsze i tak pojadą na piwo a o bułkach zapomną … po drugie – będą się ścigać

To najstarszy wyścig rowerowy na świecie. Pierwszy zorganizowano w roku 1891. Na starcie stanęło wówczas 206 kolarzy (w tym 10 zawodników na trójkołowcach, 2 na tandemach oraz na 1 rowerze klasycznym) a do mety dojechało 100.

Historia Paryż – Brest – Paryż ==>

Od roku 1971 zawody odbywają się w cyklu co cztery lata. W roku 2011 w 17. edycji P-B-P  uczestniczyło już 5252 kolarzy z 60 krajów.

Rekordzistą trasy do tegorocznej edycji był Belg Marc Leuckx, który w 2003 roku pokonał ją w 42 godziny i 40 minut. Limit na pokonanie trasy wynosi 90 godzin.

W tym roku rekordzistą trasy został Niemiec Lenhard Bjorn – uzyskał czas 42 godziny 26 minut.

Żeby móc wziąć udział w ultramaratonie należy najpierw zakwalifikować się do tej imprezy. Polega to na  wcześniejszym ukończeniu maratonów na dystansach:

– 200 km (limit czasowy 13,5 h); 11.04.2015 – 07:55

– 300 km (limit czasowy 20 h);  25.04.2015 – 12:50

– 400 km (limit czasowy 27 h):  16.05.2015 – 16:15

– 600 km (limit czasowy 40 h):  06/07.06.2015 – 25:45

Maratony te tzw. „Brevety” organizowane są w różnych krajach, nie tylko w Polsce. Najważniejsze to ukończyć jazdę w podanym czasie i uzyskać numery homologacji.

Dopiero wtedy można rejestrować się do Ultramaratonu Paryż – Brest – Paryż.

Dnia 01.06.2015 dokonałem wstępnej rejestracji. Mój numer to PL-5061.